“СКРЕТИСКА” с лектор доц. д-р Веселина Вачкова. Покана
-
Date
02.02.2024
-
Time
18:00
-
Читалище, с. Пролеша
НЧ Светлина - 1924 г. , с.Пролеша
П О К А Н А
Уважаеми жители и приятели на с. Пролеша и историята!
Заповядайте на лекцията на тема
„СКРЕТИСКА”
с гост-лектор доц. д-р Веселина Вачкова
Сбирката ще се проведе на 02.02.2024 г. (петък), от 18:00 ч. в читалището на с. Пролеша.
Организатори: Клуб по история и археология към “НЧ “Светлина – 1924”, с.Пролеша и настоятелството към читалището
***
Скретиска е луксозно предградие на Сердика, което е било разположено върху терена на пролешкото землище и в границите на днешния град Костинброд. Макар и добре забравено в настоящето, то има изключителното място в политическата и културната география на християнска Европа в далечното минало.
През 1973 година са разкрити археологически останки, които включват Пътна станция Скретиска по древната линия “Виа Милитарис”. Тя минава от Белград през София /Сердика/ до Истанбул /Константинопол/, както и изградената по-късно в нейна близост късноримска резиденция, наречена най-вероятно също с името – Скретиска.
Архитектурният комплекс на резиденцията е най-значителният сред известните сродни по предназначение комплекси на днешната българска територия. Нещо повече – той е един от най-големите резиденциални комплекси, известни изобщо в Римската империя. Дължината му възлиза на около 140 м., а максималната му ширина е не по-малка от 110 м. Общата площ на археоложкия обект със сигурност надхвърля 14-15 дка. Големият разцвет на Сердика, включително и на прилежащата му Скретиска се осъществява при император Галерий /293-311г./. В църковно-политически план неговото най-велико дело, което рязко ще повлияе и върху образа на родния му град Сердика, е издаването на Едикта на религиозна, християнска търпимост през април 311 година. Дали това се е случило в Сердика или Скретиска със сигурност не се знае, но е ясно, че в края на живота си Галерий, бидейки тежко болен е много по-вероятно да е пребивавал непрекъснато в далеч по-спокойния, луксозен и просторен дворец Скретиска, демонстриращ лично богатство, благочестие и императорска мощ.
Сердикийският едикт е уникален документ, с който не само се слага край на антихристиянските гонения, а и за първи път се формулира идеята за религиозна търпимост, актуални и до днес. От всичко личи, че дворецът Скретиска е бил знаково място за редица велики римски императори. Повечето от тях са родени по нашите земи. Огромната Римска империя е била управлявана от селищата, в които живеем днес. Началото на легитимното християнство със сигурност е дадено в този район. Не случайно Вселенският сердикийски събор започнал през 343 г. се е състоял в Сердика и Скретиска в продължение на три години с участието на повече от 300 християнски религиозни водачи. След смъртта на император Галерий, Константин Велики трайно е резидирал в двореца Скретиска, изчаквайки изграждането на новата си столица Константинопол.